Powrót
Oprac. mgr Izabela Staszczyk,  Danuta Cozac Przedszkole Ekologiczne - czynne od 5.30 do 17.00

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KONTROLNO-OCENIAJĄCEGO
(DZIECI 4-LETNIE)

       

    Temat:  "Las i jego mieszkańcy"

           

Cel ogólny:   będąc częścią przyrody czuję się za nią odpowiedzialny

         

   Cele operacyjne (dziecko):

  • rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne takie jak: borsuk, lis, kukułka, wiewiórka, jeż,
  • wie, gdzie mieszkają: borsuk, lis, kukułka, wiewiórka, jeż,
  • potrafi przekazać za pomocą ekspresji ruchowej własną wiedzę w powiązaniu z towarzyszącymi jej emocjami,
  • wie, że las potrzebuje opieki i ochrony ze strony człowieka,
  • wykazuje się pomysłowością oraz twórczym działaniem,
  • potrafi przeanalizować tekst zagadki, podać jej rozwiązanie,
  • samodzielnie formułuje wnioski,
  • prawidłowo dobiera napisy, dopasowując je do ilustracji,
  • definiuje pojęcia (zwierzęta, kwiaty, ptaki, rośliny) oznaczające elementy ekosystemu leśnego (jeleń, zając, wiewiórka, mrówka, biedronka, motyl, sowa, dzięcioł, bażant, fiołek, jaskier, powój) w trakcie szeregowania,
  • potrafi przeliczać do sześciu w trakcie zabawy z kostką do gry.

         

   Metody:

  • czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka,
    zadań stawianych dziecku
  • słowne: rozmowa, sposoby społecznego porozumienia, żywego słowa,
  • percepcyjne: uprzystępniania sztuki, bezpośredniego spostrzegania i przeżywania,
  • aktywizujące: pedagogiki zabawy, Naturalnej Nauki Czytania I. Majchrzak, aktywnego słuchania muzyki B. Strauss, promyczkowego uszeregowania, Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej

         

   Formy organizacyjne: praca z całą grupą, praca zespołowa, indywidualna

   Środki dydaktyczne: płyta CD "Śpiewające brzdące" 2, utwór Larysa G. Zamfir, ilustracja las, kostka do gry, rekwizyty do zabawy w motylki, sylweta drzewa, rysunki zwierząt, napisy, puzzle z kropkami, zagadki słowne i słuchowe dotyczące zwierząt, kartoniki do szeregowania dla każdego dziecka.

         

   Przebieg zajęcia:

  1. "Dzień dobry"- zabawa integracyjna z elementami pedagogiki zabawy.
  2. "Ukryty obrazek"- przeliczanie w zakresie sześciu w trakcie zabawy z kostką. Odkrywanie treści obrazka ukrytego pod puzzlami.
  3. "Las" - rozmowa przy ilustracji.
  4. "Taniec motyli"- zabawa z elementami metody B. Strauss do utworu G. Zamfir Larysa.
  5. "Las domem zwierząt"- rozwiązywanie zagadek słownych, słuchowych, obrazkowych. Wykorzystanie elementów Naturalnej Nauki Czytania I. Majchrzak - dopasowywanie w zespołach napisów do ilustracji.
  6. "Leśne słoneczko"- promyczkowe uszeregowanie (definiowanie pojęć oznaczających elementy ekosystemu leśnego).

  7. Oprac. mgr Izabela Staszczyk,  Danuta Cozac